Engellilerin Askerlik Sevinci

Giresun Jandarma Bölge Komutanlığı, Şehit Tuğgeneral Bahtiyar Aydın Kışlası'nda engelliler, bir günlük temsili askerlik yapma heyecanını yaşadı.
 
Engelliler Haftası dolayısıyla yapılan temsili askerlik uygulamasında, zihinsel ve bedensel engelliler 1 günlüğüne silahaltına alındı.
 
11 Mayıs Cuma günü saat 15.00’de Şehit Tuğgeneral Bahtiyar Aydın Kışlası'nda 1 günlüğüne temsili olarak silahaltına alınan engelliler için yemin töreni düzenlendi.
 
Törende bir konuşma yapan Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları, bugün burada yemin ederek 1 günlüğüne silahaltına alınan engelli kardeşlerimizin ve ailelerinin mutluluğun somutlaşmış halinin ortaya çıktığını belirterek, “ Onların bu heyecanını, mutluluğunu gördükçe insanın duygulanmaması elde değil. Bu yüzden onlarla her hal olan, gönüllerini açan herkese teşekkür ediyorum. Jandarma Genel Komutanlığımız engellilerin 1 günlüğüne temsili askerlik uygulamasıyla hem devlet vatandaş ilişkilerinin geliştirilmesine ön ayak olmakta hem de bu kardeşlerimizin heyecanını coşkusunu gün yüzüne çıkartmakta. Hepimiz bir engelli adayı ve engelli yakınıyız. Bu yüzden biraz daha empati, biraz daha fazla anlayış diyorum. Eğer bunu yapabilirsek daha mutlu bir toplum yapımız ortaya çıkacak. Bunun için lütfen empatiden vazgeçmeyin” dedi.
 
Konuşmaların ardından yemin törenini yerine getiren engellilere; Vali Sarıfakıoğulları tarafından terhis belgelerini verildi.
 
1111 sayılı Askerlik Kanunu kapsamında silâhaltına alınmaları mümkün olmayan engelli vatandaşlarımızın, bu hak ve ödevlerini sembolik de olsa yerine getirebilmelerini, kışla ortamını yaşayarak bu hazzı tatmalarını sağlamak amacıyla her yıl Mayıs ayının ikinci haftası içerisinde 1 gün süreyle “Temsili Askerlik Uygulaması” icra edilmektedir.
 
Temsili askerlik yapmak üzere başvuran engelli gençler, aileleriyle birlikte bir gün süreyle kışlada misafir edildi. Eğitim elbisesi ve teçhizatı ile donanmış olarak kendileri için hazırlanan yemin törenine katıldı. Askerlik yemini eden engelli gençler gün boyunca birliğin eğitim ve öğretim faaliyetlerine iştirak eder, yemeklerini diğer erbaş ve erlerle yedi ve günün sonunda temsili terhis belgelerini aldılar.

Sonraki Sayfa: Engellilerimizle Birlikte Fidan Diktik

Önceki Sayfa : Engellilerden "Hayatı Seviyoruz" Gösterisi